Wyposażenie w stylu industrialnym – czym się charakteryzuje?

Od kilku sezonów wnętrza w stylu industrialnym kuszą swoim niepowtarzalnym charakterem i urokiem, których nie da się przypisać żadnemu innemu wystrojowi. Zawdzięczają je nie tylko odpowiedniemu doborowi materiałów, ale także meblom i dodatkom. I to ostatnim z nich poświęcimy dzisiaj naszą uwagę!

Wnętrza nawiązujące do amerykańskich fabryk i magazynów z lat 50. XX wieku zdobyły uznanie projektantów na całym świecie. Wysokie, otwarte i dobrze oświetlone pomieszczenia o surowym charakterze okazały się idealną przestrzenią nie tylko do pracy, ale i życia. Poza charakterystyczną paloną cegłą, betonem, szkłem, drewnem i metalem wyróżnia je także osobliwe wyposażenie, którego nie sposób pomylić z żadnym innym. To właśnie ono w ogromnym stopniu kreuje niesamowity klimat wnętrz, w którym czuć ducha minionych czasów.

Meble w industrialnym designie

Nie możemy mówić o industrialnym wyposażeniu w oderwaniu od znamiennych dla tego stylu materiałów, wspomnianych już wyżej. Tak jak dla wystroju skandynawskiego jest to przede wszystkim śnieżna biel i jasne drewno, tak tutaj większą rolę przypiszemy szarościom i czerniom. Obowiązkowo w towarzystwie szkła, betonu, stali, metalu. I drewna oczywiście.

Wyposażenie w stylistyce industrialnej to nowoczesne meble do pokoju ze starą duszą. Wynika ona ze stosowanych barw, a także charakteru używanych materiałów. Weźmy pod uwagę chociażby drewno. Bardzo dużą popularnością cieszą się w tym przypadku meble nieco postarzane, o wyraźnym usłojeniu i niejednolitym, ciemniejszym wybarwieniu. Doskonałym przykładem takiego wyposażenia jest regał TARABO TYP 42. Ciemne drewno w połączeniu z czarnym matem oraz metalowymi, geometrycznymi podstawami idealnie oddaje charakter stylu industrialnego. Taką kompozycję materiałów wykorzystuje się także w stolikach kawowych i pokojowych, komodach oraz szafach.

Meble w industrialnym stylu są przeważnie proste, minimalistyczne, bazujące na regularnych kształtach. Spotkamy się jednak z bryłami o ciekawszych formach, które bez wątpienia warto wpleść w każdą aranżację.

Decydując się na ten wystrój, możemy pozwolić sobie na dużą dowolność. Jest ona nawet bardzo pożądana, ponieważ zapewni nam jeszcze lepsze efekty. Meble do przestrzeni industrialnych nie muszą należeć do jednej serii. Często spotykanym zabiegiem jest łączenie niezależnych brył lub tych, pochodzących z innych kolekcji. Oczywiście pod warunkiem zachowania ich industrialnego charakteru.

Jakie meble do industrialnych wnętrz?

Styl industrialny, jak każdy inny ma swoje charakterystyczne cechy i preferencje. Do jednych z nich zaliczymy przede wszystkim otwarte regały. W designie zbliżonym do modelu powyżej. Regały te są wykorzystywane nie tylko w otwartych przestrzeniach dziennych, ale i sypialniach, przedpokojach, pokojach dziecięcych, a nawet kuchniach. Zdecydowanie mniejszą popularnością cieszą się natomiast eleganckie witryny.

W przestrzeni tej bardzo ważną funkcję spełnia także stół jadalny. Duży, szeroki i masywny, o prostym designie. Najlepiej wykonany z drewna, na metalowych nogach, taki jak stół IKON 1 laminat. Zamiast designerskich krzeseł możemy zdecydować się na minimalistyczne ławy.

Industrialne wnętrza bazują z reguły na otwartości pomieszczeń, dlatego za standardowy układ możemy uznać połączenie kuchni z salonem i jadalnią. Tutaj dużą rolę odgrywać będzie również zestaw wypoczynkowy oraz wyspa kuchenna – popularna w takich aranżacjach. Meble tapicerowane w industrialnym designie mogą zostać pokryte zarówno materiałami obiciowymi, jak i ciemną skórą. Zdecydowanie częściej wybiera się tu gładkie powierzchnie, ewentualnie wzbogacone o subtelne przeszycia. Zestawy wypoczynkowe to także idealne wyposażenie na wprowadzenie do wnętrz odrobiny kolorów. Zarówno mocnych, wyrazistych, jak i tych łagodniejszych.

Dodatki w industrialnym stylu

Jeśli pragniemy podrasować wystrój naszych wnętrz, nie możemy zapomnieć o dodatkach. Jakie ozdoby preferuje styl industrialny? Przede wszystkim te, które swoim wyglądem nawiązują do XX-wiecznych fabryk i przestrzeni magazynowych, produkcyjnych.

Są to m.in. lampy w postaci scenicznych reflektorów lub w stalowych kloszach. Mogą posiadać widoczne okablowanie, jak i przybierać postać samych żarówek. Oświetlenie to zdecydowanie jeden z ważniejszych akcentów dekoracyjnych. Ale oczywiście niejedyny! Jako dekorację warto wykorzystać także duże zegary, plakaty w stylu retro lub vintage przedmioty, faktycznie pochodzące sprzed kilkudziesięciu lat! Będą to np. maszyny do pisania, gramofony, czy rowery. Pamiętajmy, że minimalistyczne, surowe tło stanowi idealną bazę do eksponowania mniej szablonowych dodatków!

Charakter naszych wnętrz świetnie podkreślą również tekstylia. W stylu industrialnym warto wykorzystać przede wszystkim dekoracyjne poduszki, pledy i koce oraz dywany.