Czarne meble do pokoju i sposoby ich aranżacji

Współczesne trendy wnętrzarskie koncentrują się dzisiaj w największym stopniu na jasnych kolorach takich jak biel, szarość, beż oraz pastele. Aranżacje w tych barwach są przytulne, ciepłe, ponadczasowe i bezpieczne. W opozycji znajdują się czarne meble do pokoju – odważne, eleganckie i pełne charakteru. Czy meble w tym kolorze to dobry pomysł? Sprawdźmy, co warto wiedzieć, zanim wprowadzimy czerń do swoich wnętrz!

Czarne meble – jakie wybrać?

Czarne meble są spotykane przede wszystkim w salonach i kuchniach, nierzadko również w sypialniach. Z całą pewnością nie należą do rozwiązań powszechnych i banalnych. Jeśli więc zdecydujemy się na taki kolor, możemy być pewni, że uzyskamy naprawdę spektakularne efekty. Czerń wprowadza do wnętrz powiew luksusu, elegancji, tworzy niepowtarzalny klimat oraz nadaje im hipnotyzującej głębi. Czarne wyposażenie jest charakterystyczne przede wszystkim dla nowoczesnych mebli do pokoju, stylistyki industrialnej oraz glamour.

Kolor ten najlepiej prezentuje się na prostych i funkcjonalnych elementach wyposażenia, zwłaszcza w wersji z połyskiem. Czarne meble z frontami z efektem lustra to idealna propozycja do nowoczesnego pokoju dziennego. Będą to m.in.: https://www.meblewersal.pl/804-meble-do-pokoju-helio lub designerskie, zgrabne meblościanki z modułami wiszącymi.

Popularnym rodzajem mebli w czarnym wybarwieniu są ponadto zestawy wypoczynkowe, najczęściej w postaci obszernych, stylowych narożników pokojowych takich jak narożnik BAZALT 1.

Nowoczesne, minimalistyczne formy mimo czarnego wybarwienia mogą prezentować się lekko oraz nie powodować, że będziemy czuć się przytłoczeni ich charakterem. Większą ostrożność powinniśmy zachować natomiast w przypadku czarnych, matowych mebli z dekoracyjnymi frezami, czy stylizowanymi klamkami lub nóżkami.

Z jakimi kolorami łączyć czarne meble?

Za tło do czarnych mebli wbrew pozorom może posłużyć nam wiele kolorów. Jeśli marzy się nam kultowa biało-czarna aranżacja, postawmy na jasne ściany. Białe lub zbliżone do niego odcienie warto zastosować również wtedy, gdy nasz pokój nie należy do największych i jest w dodatku stosunkowo słabo oświetlony. W nowoczesnych aranżacjach czarne meble często łączą się również z szarością, beżami, a we wnętrzach industrialnych stają przy betonowych lub wyłożonych cegłą ścianach. Osoby dysponujące dużymi, otwartymi i jasnymi przestrzeniami mogą odważyć się na ciemniejsze kolory na jednej lub dwóch ze ścian. Butelkowa zieleń, czy granat zrobią na Tobie oszałamiające wrażenie. Czarne meble lubią również towarzystwo czarnej ściany, pod warunkiem zachowania odpowiedniego kontrastu i zastosowania takiego duetu w dobrym pomieszczeniu. We wnętrzach glamour chętnie łączy się je z różem, fioletem, jak i powierzchniami w połysku, np. kolorem perłowym lub srebrnym.

Czarne meble – dodatki i wykończenia

Mimo swojego wyjątkowego charakteru, czarne bryły potrzebują dekoracyjnych elementów, które wprowadzą do naszej aranżacji świeżość, energię i styl. W tym przypadku to właśnie dodatki oraz pozostałe materiały wykończeniowe będą stanowić kropkę nad „i”. Ich przemyślany dobór i ustawienie mogą całkowicie odmienić charakter każdego pokoju!

Czerń, w szczególności matowa doskonale komponuje się z drewnem. To duet bardzo często spotykany zarówno w salonie, jak i kuchni. Akcenty drewna mogą występować m.in. jako poszczególne meble lub pokrycia jednej ze ścian. Dobrym pomysłem będą również dekoracyjne płytki na podłogę, np. we wzorze kultowej pepitki. Stosujmy ponadto przeszklenia, czy to w postaci dużych luster, stolika kawowego, czy ścianki działowej.

W pokoju z czarnymi meblami nie powinniśmy bać się kolorów. Najlepszym sposobem do ich wykorzystania będą oczywiście dodatki – tekstylia, obrazy, roślinność, czy designerskie lampy lub zegary. Im bardziej wyróżnią się one na tle wyposażenia i ścian, tym też ciekawszy efekt otrzymamy. Jeśli wybraliśmy czarny narożnik taki jak narożnik ERGO 2,5-E-1HT/BK, możemy zainspirować się aranżacją poniżej.

narożnik-ERGO-2-5-E-1HT/BK

Jasne ściany, duży dywan w soczystym kolorze oraz abstrakcyjny obraz sprawiają, że narożnik mimo swojej masywnej formy, dużych rozmiarów i przede wszystkim koloru wygląda lekko, ciekawie i modnie, a jego ciemne wybarwienie wcale nie skupia na sobie przesadnej uwagi.