Sposoby na ustawienie stołu w salonie

Stół w salonie lub połączonej z nim jadalni to jeden z najważniejszych, podstawowych mebli goszczących w tym wnętrzu. Niestety w wielu przypadkach przysparza on również niemałych problemów aranżacyjnych. O ile na dużych przestrzeniach ustawienie stołu nie stanowi najczęściej większego wyzwania, o tyle jego umieszczenie w mniejszych pokojach dziennych może wymagać już więcej sprytu i główkowania. Jak ustawić stół w salonie? Sprawdźmy, na co zwrócić szczególną uwagę!

Jak ustawić stół w salonie? Rozwiązania do małego i dużego pokoju dziennego

Aranżując pokój dzienny, możemy zetknąć się z pytaniami „ile miejsca na stół?”, „gdzie ustawić stół w salonie?”, „ile miejsca na stół z krzesłami?”. Jest to szczególnie ważne, gdy w znacznym zakresie ogranicza nas dostępna przestrzeń i nie możemy pozwolić sobie na pełną dowolność.

Dostępna przestrzeń i wielkość salonu

Zanim skoncentrujemy się na ustawieniu stołu w salonie, warto cofnąć się na chwilę do samego momentu zakupu tego elementu wyposażenia. Na tym etapie powinniśmy zwrócić uwagę na dostępną przestrzeń, wielkość salonu. Jeśli nasz salon jest niewielki, wybór ogromnego, masywnego stołu pokojowego nie będzie dobrym rozwiązaniem. Podobnie, gdy w przestronnym wnętrzu zdecydujemy się na nieproporcjonalnie mniejszy, zgrabny mebel, który najpewniej „zginie” na tak dużej przestrzeni. To właśnie metraż w znacznej mierze determinuje wielkość i charakter wyposażenia, jakie się w nim znajdzie. W mniejszych pokojach powinniśmy decydować się na odpowiednio mniejsze bryły, natomiast w większych możemy pozwolić sobie na odpowiednio większe, masywniejsze.

Przestronny salon w stylu klasycznym z drewnianym, prostokątnym stołem.

Częstotliwość użytkowania

Planując ustawienie stołu, poza dopasowaniem go do dostępnej przestrzeni, uwzględnijmy także częstotliwość jego użytkowania. Czy jest to główny, jedyny stół do spożywania posiłków, czy też jedynie okazjonalny mebel, z którego korzystamy wyłącznie w okresie świąt i urodzin? Jeśli stół służy codziennym posiłkom, powinien znajdować się w miejscu gwarantującym swobodny dostęp z każdej strony. Gdy natomiast jest wykorzystywany od czasu do czasu, możemy zdecydować się na jego ustawienie na przykład pod ścianą lub w rogu pomieszczenia. W przypadku stołów użytkowanych sporadycznie warto wybierać modele z rozsuwanym blatem oraz o lekkiej, zgrabnej formie, ułatwiającej przenoszenie. Nowoczesne meble do pokoju będą tu świetnym rozwiązaniem.

Kształt stołu

Na ulokowanie stołu w pokoju wpłynie również jego kształt. Największe możliwości oferują meble kwadratowe i prostokątne, które możemy ustawić zarówno na środku pokoju, jak i w jego kącie lub pod ścianą. W każdym przypadku będą prezentować się one równie dobrze. Stoły owalne i okrągłe nie pozwalają nam już niestety na tak dużą dowolność. Tego typu modele wyglądają najlepiej, gdy są  ustawione w centralnej części pomieszczenia, na jego środku lub w pobliżu okna – w odpowiedniej odległości od ścian.

Okrągły, 4-osobowy stół.

Stół na środku pokoju, pod oknem, ścianą, czy w rogu?

Cztery najpopularniejsze warianty ustawienia stołu w pokoju to stół:

  • na środku – idealne rozwiązanie w dużych, przestronnych wnętrzach, w których pragniemy w sposób szczególny wyróżnić wspólne miejsce do spożywania posiłków i spotkań. Stół na środku to również pożądany układ, gdy jest on używany regularnie, każdego dnia.
  • przy oknie – jeśli nasz salon lub jadalnia posiadają duże przeszklenia wychodzące na ogród, ustawienie stołu w pobliżu okna pozwoli nam delektować się posiłkami z pięknym widokiem. Pamiętajmy, aby od strony okna pozostawić odpowiednią ilość miejsca na swobodne przejście i odsunięcie krzesła.
  • w rogu – gdy stół w pokoju dziennym nie jest używany codziennie, możemy ze spokojem ulokować go w rogu pomieszczenia. Pamiętajmy przy tym, aby zachować we wnętrzu miejsce na jego ewentualne przestawienie lub rozsunięcie blatu. Stół w rogu to popularny układ w małych pokojach dziennych w bloku, ponieważ nie zabiera przestrzeni.
  • przy ścianie – stół przy ścianie, podobnie jak stół w rogu to dobre rozwiązanie w przypadku mniejszych wnętrz, a także wtedy, gdy nie używamy go każdego dnia lub też gdy ze stołu korzystają wyłącznie 2-3 osoby. Takie ustawienie pozwala zaoszczędzić cenną przestrzeń i zachować funkcjonalność salonu.

Duży stół w nowoczesnym salonie, ustawiony na środku pokoju.