Kiedy warto zdecydować się na drzwi przesuwane?

Mimo że drzwi przesuwane swoją popularnością nie dorównują klasycznym, wewnętrznym drzwiom pokojowym, w niektórych sytuacjach i miejscach są wręcz niezastąpione. To rozwiązanie mające mnóstwo zalet oraz w ogromnym stopniu zwiększające nasze możliwości aranżacyjne. Przyszła więc pora, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i przekonać do drzwi przesuwanych wszystkich, którzy właśnie rozważają ich zakup!

Rodzaje drzwi przesuwanych – jakie wybrać?

Drzwi przesuwane występują w dwóch podstawowych wariantach:

  • Drzwi naścienne – w pierwszym przypadku skrzydło montuje się na ścianie, równolegle do niej. Takie drzwi przesuwają się na szynach jezdnych, które możemy pozostawić zarówno odkryte, jak i zasłonięte. W pozycji otwartej drzwi naścienne pozostają widoczne.
  • Drzwi chowane w ścianę – zasadniczą różnicą pomiędzy pierwszym a drugim wariantem jest to, że w tym przypadku nie widzimy drzwi przesuwanych w pozycji otwartej. Dzieje się tak dlatego, że zostają one schowane w metalowej konstrukcji, ukrytej w ścianie g-k. A zatem, podczas otwierania, skrzydło wsuwa się w ścianę. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zaoszczędzić jeszcze więcej miejsca.

Kiedy drzwi przesuwane to dobry pomysł?

Drzwi przesuwane możemy zastosować zarówno wtedy, gdy nie dysponujemy dużą przestrzenią, jak i wtedy, gdy mamy do zaaranżowania większy, przestronny pokój. W kilku podstawowych sytuacjach drzwi przesuwane dostarczą nam wyjątkowych korzyści i okażą się najlepszym z dostępnych rozwiązań!

Drzwi przesuwane do wąskich i małych pokojów

Zacznijmy od małych lub wąskich pomieszczeń. Dzięki zastosowaniu drzwi przesuwanych nie będziemy dodatkowo ograniczeni przestrzenią potrzebną na swobodne otwarcie drzwi i wygodne wchodzenie oraz wychodzenie z pokoju. Drzwi przesuwane przesuwają się wzdłuż ściany, dlatego są w tym przypadku o wiele bardziej funkcjonalne. Jeżeli dodatkowo wybierzemy wariant chowany w ścianie, nie tracimy ani centymetra powierzchni! Drzwi przesuwane będą bardzo wygodne w szczególności w wąskich korytarzach, które prowadzą do różnych pokoi. W wielu przypadkach zaprojektowanie klasycznych drzwi na takiej przestrzeni bez ich jednoczesnego nachodzenia na siebie w pozycji otwartej staje się kłopotliwe. Drzwi przesuwane rozwiązują ten problem.

Drzwi przesuwane do dużych przestrzeni

A może drzwi przesuwane do dużego, przestronnego pokoju? To doskonały sposób na wydzielenie dwóch stref w pomieszczeniu o większym metrażu! Drzwi przesuwane mogą objąć o wiele większy otwór drzwiowy, stając się stylowym uzupełnieniem całej aranżacji. W ten sposób możemy wydzielić na przykład salon od części jadalnej, sypialni lub biura albo sypialnię od łazienki. Nie musimy przy tym rezygnować z utraty wrażenia lekkości i przestronności. Drzwi przesuwane z dużym przeszkleniem pozwolą nam na dobre doświetlenie wnętrza, nie doprowadzając do jego zaciemnienia. Jeżeli jednak zależy nam na większej prywatności, wybierzmy modele z zabudowanym skrzydłem.

Do jakich aranżacji pasują drzwi przesuwane?

Drzwi przesuwane to szczególnie popularne rozwiązanie w typowych wnętrzach loftowych. Charakteryzują je duże, otwarte i wysokie przestrzenie, dlatego drzwi przesuwane prezentują się tam doskonale. W szczególności modele wykonane ze szkła z czarnymi szprosami lub drewniane z widocznymi mechanizmami. Nowoczesne meble do pokoju i tego typu drzwi to duet idealny! Jeżeli jednak nasz dom i mieszkanie nie zostały wykończone w stylistyce loft, nie przekreśla to naszych szans na zastosowanie drzwi przesuwanych. Bogaty wybór rozwiązań pozwala dopasować je dziś także do aranżacji nowoczesnych, skandynawskich, a nawet klasycznych!