Niewielki, ale efektowny i elegancki salon

W małych wnętrzach główny nacisk kładzie się na ich funkcjonalność. Niewielki salon powinien być oczywiście wygodny, praktyczny. Nikt z nas nie chce jednak lekceważyć również kwestii estetycznych. Jest to w końcu pomieszczenie, w którym przyjmujemy gości i celebrujemy wszystkie ważne w życiu chwile. Gdy właśnie stajemy przed aranżacją niedużego pokoju dziennego, sprawdźmy, co możemy zrobić, aby zaaranżować go efektownie i z klasą!

Niewielki pokój dzienny o wykwintnym charakterze – jak uzyskać taki efekt?

Bardzo często spoglądając na mały, pusty jeszcze salon mamy wiele wątpliwości co do tego, czy zdołamy zaaranżować go w wyszukany sposób. Nasz entuzjazm ulega dodatkowemu obniżeniu, gdy jesteśmy zmuszeni zmieścić jeszcze w tym pomieszczeniu na przykład biurko, czy dużą szafę. Dzięki kilku elementom możemy jednak nadać niewielkiemu pokojowi dziennemu bardzo szykownego i luksusowego charakteru!

Kolorystyka

Kanapa w butelkowej zieleni i złota ława. Urządzanie każdego wnętrza rozpoczynamy przeważnie od wyboru odpowiedniej kolorystyki. Do małych pomieszczeń rekomendowane są przede wszystkim barwy jasne. Nie oznacza to jednak, że musimy urządzać nasz salon dosłownie cały na biało. Gdy chcemy, aby była to przestrzeń o wytwornym charakterze, powinniśmy postawić na kolory. I to w dodatku te ciemne: wyrafinowaną butelkową zieleń, królewski bordo, głęboki granat. Są to trzy wyjątkowo eleganckie odcienie, po które sięga się właśnie wtedy, gdy pragniemy zaaranżować naszą przestrzeń ze smakiem. Oczywiście, jeśli nasz pokój jest naprawdę niewielki, zastosujmy je z rozwagą, na przykład tylko na jednej ścianie. Barwy te warto wprowadzić do wnętrz również w innej formie – tekstyliów, nowoczesnych mebli do pokoju, czy dodatków. O ile butelkowa zieleń i granat wyglądają doskonale w wielu przeróżnych zestawieniach, o tyle bordo daje nam nieco mniejsze możliwości.

Na ciekawe kompozycje pozwoli nam również jaśniejsza paleta, m.in. pudrowy, pastelowy róż, mięta, czy beż, które możemy łączyć z powyższymi kolorami, a nawet ze złotem lub srebrem.

Meble

Efektowny i elegancki salon to również zasługa mebli. I wcale nie musimy decydować się na bogate, stylizowane kolekcje inspirowane minionymi wiekami. Wystarczy skupić się na pojedynczych, głównych bryłach w pokoju dziennym. Należy do nich przede wszystkim zestaw wypoczynkowy, stolik kawowy oraz komoda. Jakiego typu powinny być to meble? Doskonałym przykładem jest tu m.in. sofa AUSTIN 2,5 o nieco futurystycznej, zgrabnej formie na cienkich metalowych nóżkach.

Sofa AUSTIN 2,5.

Wspaniały efekt w eleganckim salonie stworzy także ława DOLORES B z blatem imitującym marmur i metalowymi podstawami. To propozycje mebli o ciekawym i odpowiednio wyważonym charakterze. Nie są one zarówno zbyt proste, minimalistyczne, jak i za bardzo wyszukane.

Ława DOLORES B.

Materiały

Luksusowy wygląd pokoju dziennego uzyskamy ponadto dzięki określonym rodzajom materiałów. Na szczególną uwagę zasługują tu przede wszystkim naturalne kamienie, głównie granit i marmur. Możemy zastosować je na wspomnianym już przed chwilą stoliku kawowym, parapetach, kominku, czy podłodze. Eleganckiego charakteru nadadzą naszemu salonowi również szklane powierzchnie – na przykład ławy, stoły, krzesła. Pożądane będą także akcenty złota, miedzi, srebra, czy chromu. Zarówno jako meble, jak i dodatki.

Tekstylia i dodatki 

Na koniec tzw. kropka nad „i”, czyli dekoracje. W salonie możemy pozwolić sobie na prawdziwą różnorodność. Gdy jednak marzy się nam gustowny i szykowny salon, zamiast iść w ilość, postawmy na jakość. Skupmy się w szczególności na wysokiej jakości tkaninach – eleganckich i jednocześnie przytulnych pluszach (aksamit, welwet, welur), jedwabiu, skórze. Są to materiały, które możemy zastosować na meblach wypoczynkowych, poduszkach, zasłonach, czy dywanach.

Nowoczesny salon ze szklaną ławą.

Piękny efekt w salonie stworzą również lustra i lampy, obrazy oprawione w ozdobne ramy, wazony na kwiaty, świece i świeczniki, lampiony, czy nietuzinkowe figury i rzeźby dekoracyjne.