Lustra i lampy w nowoczesnym salonie

Na ostateczny wygląd i charakter naszego salonu wpływają uzupełniające go dodatki. Jednymi z najważniejszych elementów w każdym pokoju dziennym są lustra oraz lampy, które poza praktycznym zastosowaniem, stanowią także stylowy i wyrazisty element wystroju. W wielu przypadkach to właśnie one stają się najbardziej rozpoznawalnym akcentem naszej przestrzeni wypoczynkowo-gościnnej. Jakie modele mogą zatem wzbogacić nowoczesny salon? Sprawdźmy, jakie lustra i lampy oferują nam dzisiaj producenci!

Co łączy lustra i lampy?

Lustra i lampy to oczywiście wyposażenie odmienne, należące do różnych grup, jednakże mające wiele zbliżonych cech. Gdzie zatem powinniśmy doszukiwać się podobieństw?

Zarówno lustra, jak i lampy należą do akcesoriów o podwójnym charakterze — praktycznym i dekoracyjnym, dzięki czemu doskonale uzupełniają nowoczesne meble do pokoju. Łączy je także znaczący wpływ na wystrój, klimat oraz… wielkość danego pomieszczenia. Są to bowiem dodatki, które podobnie jak jasne meble, wizualnie powiększą metraż naszego salonu oraz sprawią, że stanie się on bardziej przestronny. Jeśli zatem zastanawiamy się, w jaki sposób optycznie dodać naszemu wnętrzu kilka metrów, koniecznie sięgnijmy po lustra oraz odpowiednio dopasowane oświetlenie!

Lustra w nowoczesnym salonie

Lustra w nowoczesnym salonie mogą być proste, minimalistyczne, takie jak lustro PROWANSJA LS https://www.meblewersal.pl/4222-lustro-prowansja-ls.html lub też dekoracyjne i z daleka przyciągające uwagę. Na stylistykę wybranego modelu wpłynie wystrój naszego salonu oraz już zastosowane w nim rozwiązania. Często zdarza się bowiem, że lustro wybieramy dopiero na samym końcu prac aranżacyjnych lub dokupujemy je po pewnym czasie.

Miłośnicy nowoczesnych aranżacji w drewnie z pewnością będą poszukiwać lustra w solidnej, odpornej na upływ czasu oprawie, która przez lata zachowa atrakcyjny wygląd ich ściennej ozdoby. Znakomitym przykładem takiego modelu jest lustro MODENA https://www.meblewersal.pl/9126-lustro-modena.html. Warto zaznaczyć, że jest ono dostępne w bogatej gamie kolorów, co ułatwia dopasowanie go do już posiadanego zestawu mebli.

Ogromnym zainteresowaniem cieszą się obecnie lustra okrągłe, oprawione w bardzo dekoracyjne ramy. Są to najczęściej oprawy ażurowe, szklane, drewniane, metalowe oraz z rattanu. Nie sposób nie wspomnieć również o modelach inspirowanych formą słońca lub kwiatów, czy też lustrach – mozaikach. Ulubionym wybarwieniem wciąż pozostaje eleganckie srebro, złoto oraz połyskująca czerń lub biel.

Poza standardowymi lustrami wiszącymi możemy także wyposażyć nasz salon w duże lustra wolnostojące na dekoracyjnych stelażach. Najczęściej jednak na takie modele decydujemy się w sypialniach i garderobach. Ze względu na ich wymiary zalecamy, aby wybierać je do pokojów o większym metrażu, w których nie zabiorą przestrzeni użytkowej.

Lampy do nowoczesnego pokoju dziennego

Wybór lamp do nowoczesnego salonu może przyprawić o zawrót głowy. Pokój dzienny to bowiem jedno z pomieszczeń, w którym standardowe centralne oświetlenie sufitowe nie jest wystarczające.

W salonie nie powinno zabraknąć również:

⦁ Oświetlenia punktowego (sufitowego) lub LED szklanych półek i witryn
⦁ Lampy wolnostojącej

Nie musimy oczywiście stosować wszystkich tych rodzajów jednocześnie. Łączmy je w duety, przykładowo lampę sufitową z podświetlanymi szklanymi frontami mebli .

Pamiętajmy również, że lampa może stanowić rewelacyjny i wyrazisty dodatek  do naszego salonu. Czasami nie warto zatem decydować się na proste, klasyczne modele, tylko postawić na coś naprawdę unikatowego. Oryginalna, szykowna i dekoracyjna lampa będzie świetnym pomysłem w nowoczesnych pokojach o minimalistycznym wystroju, w których chcemy ograniczyć ilość mebli i dodatków.

Na jakie modele warto również zwrócić uwagę? Do wnętrz industrialnych możemy wybrać oświetlenie w szklanych, transparentnych lub metalowych kloszach. Intrygującym i ciekawym wariantem są także odlewane klosze w bursztynowym odcieniu, nadającym całej lampie charakteru vintage. Podobnie jak w przypadku luster, coraz to częściej wykorzystywanym surowcem na oprawę bądź całą konstrukcję, jest również drewno. Lampy drewniane będą idealnym dopełnieniem stylistyki skandynawskiej w salonie.