Jak wybrać odpowiednie meble pod telewizor?

Z pewnością każdemu z nas ciężko jest wyobrazić sobie salon bez telewizora oraz towarzyszącego mu wyposażenia. Mimo że coraz to więcej osób decyduje się na kącik kinowy we własnej sypialni, pokój dzienny wciąż pozostaje głównym miejscem na ten rodzaj sprzętu RTV. Najczęściej, w pierwszej kolejności decydujemy się na zakup elektroniki, a dopiero na samym końcu zastanawiamy się, jaka szafka sprawdzi się najlepiej pod wybrany przez nas model. Czym powinniśmy się zatem kierować, poszukując idealnych mebli pod telewizor?

Wisząca czy stojąca?

Pierwszy dylemat, przed jakim staniemy to: szafka RTV wisząca czy stojąca? Modele montowane do ściany świetnie wpasowują się w charakter nowoczesnych mebli do pokoju. Wisząca szafka RTV jest przeznaczona zarówno pod telewizor, który stawiamy na meblu, jak i zawieszany na ścianie. Ten rodzaj wyposażenia daje nam również większą dowolność. Możemy zamontować go na takiej wysokości, aby ustawić telewizor idealnie na linii wzroku. Do salonów urządzonych w nowoczesnym stylu polecamy szafkę wiszącą 180 RTV LOFT 04. Jest ona również dostępna w mniejszych wymiarze- szerokości 150 cm.

Wielkość i wysokość szafki RTV

Oczywistym podziałem zdaje się wstawienie szafki o małych wymiarach do niewielkich pokojów dziennych, a większych do przestronnych salonów. Czy jednak w kameralnym wnętrzu nie możemy pozwolić sobie na szerszy mebel pod telewizor? Nic bardziej mylnego!

Decydując się na dłuższy model, o szerokości np. 200 cm stworzymy na jednej ścianie w naszym pokoju ciekawą przestrzeń telewizyjną. Pojemna szafka RTV wyposażona w półki i szuflady zagwarantuje nam sporo miejsca do przechowywania. W ten sposób możemy zrezygnować z dodatkowej komody lub witryny.

Pamiętajmy również, aby zawsze dopasować wielkość szafki pod wielkość telewizora. Szafki RTV o większych wymiarach mogą okazać się problematyczne zarówno w przypadku małych, jak i pokaźnych sprzętów elektronicznych. Niewielki telewizor umieszczony na ogromnym meblu nie będzie prezentował się naturalnie, natomiast w drugim przypadku zachodzi ryzyko, że taki duet wizualnie przytłoczy nasze wnętrze.

Optymalna wysokość szafki to natomiast 50-60 cm. Telewizor umieszczony zbyt wysoko, wymagający podnoszenia wzroku i głowy, może niekorzystnie wpływać na nasze widzenie i zdrowie.

Z przestrzenią, drzwiami, a może szufladami?

Poszukując perfekcyjnej szafki RTV, warto wybrać model, który poza wyeksponowaniem telewizora, zaoferuje nam coś więcej. Telewizor to bowiem nie wszystko! Miejmy na względzie, że do wyposażenia dochodzą nam również liczne kable, tuner, zestaw do słuchania muzyki, jak i wiele innych urządzeń, w które wzbogacimy się na przestrzeni lat. Im bardziej rozbudowaną i funkcjonalną szafkę wybierzemy, tym lepiej.

Jeśli po ustawieniu telewizora na szafce okaże się, że nie dysponujemy już wolnym miejscem na blacie, zdecydujmy się na model otwarty lub z przestrzeniami. Większość sprzętów wciąż sterowana jest na podczerwień, dlatego też, aby móc je wygodnie obsługiwać, urządzenia nie powinny znajdować się za zamkniętymi drzwiczkami lub w szufladach.

Dodatkowe szafki, półki lub wnęki to także idealne miejsce do przechowywania płyt CD/DVD, kabli oraz pilotów. Niektóre modele, takie jak szafka RTV TAHOE 02 możemy dodatkowo doposażyć i rozbudować specjalną, należącą do kolekcji nadstawką.