Łóżko czy kanapa z funkcją spania do małej sypialni?

Gdy ogranicza nas metraż, często bywamy zmuszeni do pójścia na liczne kompromisy i ustępstwa. Niektóre z nich akceptujemy łatwo i bez problemu, w przypadku innych potrzebujemy czasu na zastanowienie się. Taka sytuacja ma miejsce także podczas urządzania małej sypialni. Czy warto rezygnować w takim wnętrzu z łóżka na rzecz rozkładanej kanapy lub narożnika? Jak zaaranżować miejsce do spania w niewielkim pokoju?

Łóżko do małej sypialni

Łóżko to podstawowy, najważniejszy mebel w każdej sypialni. Najbardziej charakterystyczny element tego wnętrza, jego serce. Nic więc dziwnego, że wiele osób nie wyobraża sobie z niego zrezygnować. Nawet gdy pokój ten jest bardzo mały, a najmniejsze, dwuosobowe łóżko miałoby zająć praktycznie całą dostępną przestrzeń.

Niewielka sypialnia z toaletką.

Na korzyść łóżka przemawia przede wszystkim najwyższy komfort snu. Należy oczywiście pamiętać, że w dużej mierze decyduje o tym rodzaj wybranego materaca oraz stelaż. Łóżko uznawane jest jednak za mebel, który gwarantuje największą wygodę podczas wypoczynku, jednocześnie dbając także o zdrowie naszego kręgosłupa.

Jeżeli kupujemy łóżko do małej sypialni, nasz wybór może być nieco ograniczony. Czasami nie będziemy mogli pozwolić sobie na największe z dostępnych modeli, takie jak łóżka 180×200 cm, czy 200×200 cm. Dla osób, które lubią mieć dużą przestrzeń do spania, mają tendencję do wiercenia się lub śpią z dziećmi albo zwierzętami, może być to nieco uciążliwe. Najmniejszy z dostępnych modeli dwuosobowych, który pozwala na komfortowy sen, to łóżko 140×200, takie jak łóżko 140 CEZAR 23.

Skrzyniowe łóżko 140 CEZAR 23.

 

W niewielkich wnętrzach świetnie sprawdzają się przede wszystkim nowoczesne meble do pokoju. To wyposażenie, które charakteryzuje się prostym, minimalistycznym designem i regularną formą, dlatego dodatkowo nie przytłoczy małego pokoju.

Najlepsze łóżko do małej sypialni to z reguły niskie łóżko skrzyniowe. Nie w każdym przypadku do takiego pomieszczenia pasować będą rozłożyste, ogromne łóżka kontynentalne lub tapicerowane z wysokimi wezgłowiami. Wiele zależy od konkretnego modelu, jednak tak obszerne meble mogą wyglądać tu nieproporcjonalnie. Jeżeli marzyliśmy właśnie o takim łóżku, to kolejne z ograniczeń, z którym często spotykają się właściciele małych sypialni.

Łóżko tapicerowane w małej sypialni.

Wybierając łóżko do niedużego pokoju, warto zwrócić uwagę również na jeszcze jedną funkcjonalność – pojemnik na pościel. Obecność dodatkowego schowka pozwoli nam powiększyć miejsce do przechowywania zapasowej pościeli lub tekstyliów.

Rozkładana kanapa do małej sypialni

Jakie są zalety kanapy w małej sypialni? W szczególności to, że jest to mebel wielofunkcyjny i rozkładany. Dzięki temu w ciągu dnia jesteśmy w stanie zwiększyć funkcjonalność naszej sypialni i wykorzystać ją także do innych celów, na przykład domowych treningów, prasowania, czy nauki. W nocy natomiast w kilka chwil zamienimy ją w wygodną przestrzeń do spania. Kanapy z funkcją spania mają najczęściej integralny pojemnik na pościel, dlatego niezbędne tekstylia będą zawsze w zasięgu ręki.

Kanapa do spania w sypialni nastolatka.

Wśród wad tego rozwiązania wskazuje się mniejszą wygodę, gorszą jakość snu niż na klasycznym łóżku. Wprawdzie jeszcze kilka, kilkanaście lat temu kanapom i narożnikom można byłoby faktycznie postawić takie zarzuty, współcześnie oferowane meble gwarantują nam o wiele lepsze warunki do wypoczynku. Wszystko zależy tu głównie od jakości mebla i konkretnego systemu, a także naszych indywidualnych preferencji. Wybierając kanapę zamiast łóżka, zawsze powinniśmy dlatego przetestować ją w sklepie. Zarówno pod kątem spania, jak i rozkładania.