O meblach z funkcją spania mówi się dużo. Są one bez wątpienia rozwiązaniem bardzo praktycznym i wygodnym, świetnie sprawdzającym się przede wszystkim w małych wnętrzach oraz pokojach wielofunkcyjnych, takich jak salon będący jednocześnie sypialnią. Czy wiemy jednak, na co tak właściwie powinniśmy zwrócić uwagę przy ich wyborze? Zapraszamy zatem na krótki przewodnik po meblach tapicerowanych z funkcją spania!
Wielkość
Na to, jak duży powinien być nasz mebel, wpływa wiele czynników. Jest to przede wszystkim przestrzeń, jaką dysponujemy. Ponadto, liczba osób, która ma z niego korzystać oraz częstotliwość, z jaką będą to robić. Nie bez znaczenia pozostaje także ich wzrost. Przyjmuje się, że dorosła osoba potrzebuje do spania minimum 60 cm szerokości. Długość takiej powierzchni powinna wynosić natomiast o ok. 20 cm więcej niż jej wzrost. Zasada jest oczywiście prosta – im szersze i dłuższe „łóżko” posiadamy, tym możemy liczyć na większą wygodę podczas wypoczynku. Wysokość mebla wpłynie z kolei na komfort podczas wstawania, co będzie mieć znaczenie przede wszystkim dla osób starszych lub mających trudności z poruszaniem się.
Konstrukcja
Niezależnie od tego, czy wybieramy kanapę, sofę, czy narożnik, przeznaczone do spania regularnego lub okazjonalnego – stabilna, mocna konstrukcja to podstawa. Pamiętajmy, że tak czy inaczej, z mebla tego będziemy korzystać każdego dnia i przez długie lata. W dodatku nie tylko my sami, ale również zaproszeni przez nas goście. Solidne i odporne na odkształcenia konstrukcje są wykonywane ze stali i drewna bukowego.
Wypełnienie
To, co znajdzie się we wnętrzu naszego mebla wypoczynkowego, w głównej mierze zadecyduje o komforcie naszego wypoczynku. Jeśli będziemy korzystać z niego każdego dnia, warto postawić na wypełnienia wysokiej jakości. W nowoczesnych meblach do pokoju są to przede wszystkim sprężyny kieszeniowe, w które została wyposażona m.in. kanapa MOLTA. W kanapach, sofach i narożnikach znajdziemy także sprężyny bonellowe lub faliste, a ponadto pianki wysokoelastyczne oraz taśmy siedziskowe.
Jeśli nasz mebel będzie rozkładany do spania jedynie okazjonalnie, możemy zdecydować się na miękką powierzchnię – sprawdzi się ona lepiej przy klasycznym, wieczornym wypoczynku w pozycji siedzącej. Jeśli jednak planujemy korzystać z funkcji spania każdego dnia, w większości przypadków lepiej postawić na powierzchnie twardsze, a przy tym elastyczne i odporne na odkształcenia.
Podczas zakupu przyjrzymy się także wszelkim łączeniom i załamaniom – nie powinno być ich zbyt wiele, ponieważ może zakłócić to komfort naszego snu.
System rozkładania
Tutaj również powinniśmy wziąć pod uwagę częstotliwość, z jaką planujemy użytkować mebel. Rodzaj zastosowanego systemu rozkładania ma oczywiście mniejsze znaczenie, gdy będziemy używać go od święta. Zalecamy, aby w sklepie przetestować dostępne rozwiązania i w ten sposób dobrać najlepszy z nich.
Jaki mamy w takim razie wybór? Do najpopularniejszych systemów rozkładania mebli wypoczynkowych zalicza się dzisiaj:
- System „DL” – stosowany zarówno w narożnikach, jak i kanapach, bardzo prosty w obsłudze. Najpierw wysuwa się siedzisko, a następnie składa oparcie.
- System „Delfin” – najpopularniejszy system rozkładania narożników, idealny do spania codziennego i okazjonalnego. Dostępny w narożniku SALVO III https://www.meblewersal.pl/2855-naroznik-salvo-iii.html.
- System typu wózek – jego główną zaletą jest to, że za sprawą wyciąganego spod siedziska wózka, otrzymujemy stosunkowo dużą powierzchnię do spania, przy zachowaniu zgrabnych wymiarów samego mebla.
- System klik-klak – klasyczny system stosowany w wersalkach.
- System puma – kolejny system popularny dla narożników. Jest bezpieczny dla podłóg oraz prosty i wygodny w rozkładaniu i składaniu. Narożniki z systemem puma są dostępne tutaj.
- System sedak – sposób jego rozkładania możemy przyrównać do rozkładania łóżka polowego. W meblu, w którym zastosowano ten system, nie znajdziemy jednak pojemnika na pościel.