Ciemna podłoga to popularny trend, który w aranżacji wnętrz utrzymuje się już od lat. Wciąż jednak wśród wielu osób budzi pewne wątpliwości. Czy tak urządzony pokój nie stanie się zbyt ponury i przytłaczający? Z czym w takim razie powinniśmy łączyć ciemną posadzkę, aby jak najlepiej wydobyć jej piękno?
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o ciemnej podłodze
Ciemna podłoga występuje w różnorodnych odsłonach. Mogą być to panele imitujące drewno lub naturalne, drewniane listewki w kolorze wenge, mahoniu, ciemnego brązu lub czerni. Ciemną podłogę spotkamy także w kuchni i w łazience. Tym razem najpewniej będą pokrywać ją jednak płytki lub naturalne kamienie takie jak grafit, czy marmur.
Dlaczego tyle osób decyduje się na ciemną podłogę? Posadzka wykończona w takich kolorach nabiera charakteru oraz elegancji. Staje się także doskonałą bazą do dalszych aranżacji, które mogą zmierzać w różnych kierunkach. Ciemna podłoga kojarzy się w szczególności ze stylistyką klasyczną oraz inspirowaną stylem kolonialnym. Obecnie jednak wykorzystuje się ją również we współczesnych aranżacjach, z nowoczesnymi meblami do pokoju oraz we wnętrzach industrialnych. Mogą pozwolić sobie na nią ponadto entuzjaści stylu skandynawskiego, vintage, czy glamour.
Oczywiście nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że ciemne brązy i czernie to kolory ciężkie, które w niektórych przypadkach są w stanie przytłoczyć i pomniejszyć dostępną przestrzeń. Ciemna podłoga najlepiej prezentuje się dlatego w dużych, otwartych oraz dobrze oświetlonych pokojach. Jeśli nasze wnętrze jest nieco mniejsze, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na dobierane do niej meble i dodatki.
Jakie meble pasują do ciemnej podłogi?
Do podłogi w ciemnych barwach możemy dopasować różnorodne wyposażenie. Nasza decyzja powinna zostać podyktowana konkretnym rodzajem i kolorem posadzki, a także stylistyką wnętrza.
Panele i podłoga drewniana w ciemnych brązach i czerniach
Ciemnobrązowe panele podłogowe lub drewniane listewki w takim wybarwieniu doskonale komponują się z utrzymanymi w zbliżonym odcieniu meblami. Może być to kolor wenge, mahoń, orzech, czy wiśnia. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na duet ciemna podłoga + ciemne meble, nie dokładajmy do niego ciemnych ścian. Doskonały efekt stworzymy, malując je w jasnych kolorach – np. bieli, ecru lub kości słoniowej. Tego typu aranżacja to propozycja dla miłośników klasycznych, eleganckich i dostojnych wnętrz.
Do drewnianej posadzki w ciemnym brązie będą pasować także meble białe i jasnoszare, np. https://www.meblewersal.pl/802-meble-do-pokoju-clermont. Na poniższej, przykładowej aranżacji możemy zobaczyć, jak ciemna podłoga prezentuje się w towarzystwie białych mebli.
Oferowane dziś panele występują także w ciemnych odcieniach szarości, a nawet czerni. Taka podłoga znakomicie wygląda we wnętrzach loftowych, nowoczesnych, a także skandynawskich. Podobnie jak we wcześniejszym przypadku, tutaj również możemy sięgnąć po meble o białym, jasnoszarym lub jasnobrązowym wybarwieniu. Za wyjątek niech posłuży zestaw wypoczynkowy w salonie. Przy ciemnoszarej podłodze warto postawić na soczysty lub pastelowy odcień tkaniny tapicerskiej. Np. róż, zieleń, chaber, czy musztardową żółć.
Matowe płytki
Osoby zastanawiające się nad czarnymi lub ciemnoszarymi płytkami o matowym wykończeniu, powinny poszukiwać inspiracji wśród mebli w jasnych kolorach drewna, a także białych lub jasnoszarych – o matowym lub połyskującym wykończeniu. Taka podłoga świetnie pasuje przede wszystkim do wnętrz nowoczesnych i loftowych. Zobaczymy to na przykładzie mebli do pokoju LOFT.
Co z pokryciem ścian? W tym przypadku nasz wybór znowu powinien paść oczywiście na kolory jasne, w szczególności, gdy nie jest to duży i przestronny pokój. Do szarych lub czarnych płytek będą pasować także pastele, które tchną w naszą aranżację powiew świeżości i ciepła. Możemy pokusić się ponadto o ciemniejsze odcienie, jednak tylko jeżeli urządzane wnętrze posiada odpowiedni metraż i jest dobrze oświetlone naturalnym światłem. Wtedy też na jednej ze ścian warto wykorzystać np. grafit, granat, czy butelkową zieleń.
Kafle w połysku
Posadzka wykończona na wysoki połysk to element charakterystyczny dla nowoczesnych, minimalistycznych wystrojów, a także wnętrz w stylu glamour i klasycznym. Pasujące do takiej aranżacji wyposażenie to meble w kolorze białym i szarym, jak również w drewnie oraz z elementami złota lub srebra (w stylistyce glamour). Jeśli w sposób szczególny lubimy błyszczące powierzchnie, możemy wybrać meble z frontami w połysku lub w wariancie mieszanym, tj. mat + połysk. Największy wybór czeka na nas w sklepie internetowym.