Akcenty boho we wnętrzach

Styl boho powstał z pragnienia poszukiwania rzeczy oryginalnych, niemieszczących się w przyjętych ramach i konwencjach. I taki też pozostał aż po dziś. Jest to styl dający niesamowitą swobodę i wolność w zakresie kreacji, a także pozwalający sięgać po wiele inspiracji. W jaki sposób możemy wprowadzić akcenty boho również do swoich wnętrz?

Kilka słów o stylu boho

Początki stylu boho sięgają już wieku XIX, mimo że powszechnie jest on utożsamiany przede wszystkim z rewolucją obyczajową z lat 60. i 70. XX wieku. Nazwa boho wywodzi się od francuskiego słowa „la boheme”, które odnosi się do francuskiej cyganerii – XIX-wiecznej grupy artystów, żyjącej poza ówcześnie obowiązującymi schematami.

Na przestrzeni tych wszystkich lat styl boho ulegał częstym zmianom, ewoluował, czerpał inspiracje z innych nurtów. Dzisiaj spotkamy się m.in. z jego odmianą ludową, marokańską, czy scandi. Boho chętnie sięga po etniczne motywy, które następnie łączy z nowoczesnością. Taki mariaż sprawia, że jest to styl nieformalny i bezpretensjonalny, pozwalający dać ponieść się swojej fantazji.

Co warto wiedzieć o stylu boho?

Styl boho wyróżnia się dużą różnorodnością i swobodą, jednakże w każdej z odsłon pozostaje on bliski naturze. Naturalne, łagodne barwy, w szczególności beż, biel, piaskowy, ecru, brąz, zieleń oraz odcienie czerwieni i żółci powinny znaleźć się zarówno na ścianach, jak i licznych dodatkach. Wnętrze boho to oczywiście idealne miejsce na roślinność oraz naturalne tkaniny i materiały. Drewno, rattan, wiklina, a z tekstyliów len, bawełna oraz wełna.

W aranżacjach boho nowoczesne meble do pokoju najczęściej nie wysuwają się na pierwszy plan. Ich obecność jest ważna, jednakże głównym elementem wyposażenia każdego wnętrza pozostają dodatki. Meble są przeważnie ich uzupełnieniem. Mamy jednak dużą dowolność w zakresie ich doboru. Boho rzadko bazuje na jednakowych bryłach, pochodzących z tej samej kolekcji. Możemy zatem łączyć meble vintage z nowoczesnymi, nie zapominając przy tym, aby były one lekkie oraz wykonane z drewna lub rattanu i wikliny. Jako element wpasowujący się w wystrój boho salonu możemy wykorzystać  stolik EVORA 99 lub fotel NESTO https://www.meblewersal.pl/6409-fotel-nesto.html.

stolik-evora-99

Boho dodatki do wnętrz

Lekki, świeży i odprężający klimat boho da się wprowadzić do każdego wnętrza. Wystarczy wykorzystać do tego kilka dodatków, które w tej stylistyce odgrywają główną rolę. To właśnie one powinny zdominować naszą aranżację oraz sprawić, że odczujemy bijącą od niej wolność i beztroskę.

Jakie ozdoby są klasycznymi wyznacznikami boho? Wszyscy, którzy marzą o tym, aby wprowadzić namiastkę tego stylu również do swojego domu, powinni zwrócić szczególną uwagę na elementy takie jak:

  • Wiklinowe lub rattanowe kosze, stoliki kawowe, fotele, krzesła, taborety
  • Wykonane z naturalnych materiałów tekstylia (dywany, poduszki, pledy, zasłony) – mogą być gładkie, z frędzlami lub etnicznymi wzorami
  • Ręcznie tkane makramy lub łapacze snów zdobiące ściany
  • Roślinność doniczkowa
  • Wazony i figurki z ceramiki lub gliny
  • Dekoracyjne plakaty lub obrazy z motywami roślinnymi lub abstrakcyjnymi
  • Parawany
  • Lampy ścienne i wiszące z rattanowymi kloszami
  • Trawy pampasowe

Dzięki bogatemu wyborowi boho dodatków w kilka chwil możemy odmienić wystrój swoich wnętrz oraz wykonać w ten sposób pierwszy krok w kierunku większej metamorfozy! Pamiętajmy, aby umiejętnie połączyć wybrane dodatki z już przyjętą aranżacją. Nasze możliwości są największe, gdy za bazę wykorzystujemy wystrój skandynawski, rustykalny, retro oraz minimalistyczny.