Narożnik to jeden z ulubionych i najbardziej funkcjonalnych mebli wypoczynkowych. Regularnie spotykamy się z nim dzisiaj w przestronnych salonach, gdzie zajmuje przeważnie główne, honorowe miejsce. Z narożnika w pokoju dziennym nie chcą rezygnować jednak również właściciele mniejszych pomieszczeń. Jak w takim razie ustawić narożnik w salonie? Jakie mamy możliwości?
Jak ustawić narożnik w małym i dużym pokoju?
Wstawienie narożnika do salonu, ze względu na jego charakterystyczny kształt przypominający literę „L”(lub czasami „U”), jest zadaniem nieco trudniejszym niż ulokowanie w nim sofy, czy kanapy. Dotyczy to nawet najmniejszych narożników. Należy także pamiętać o pozostałych, nowoczesnych meblach do pokoju, których również nie może tam zabraknąć. Jeśli nie posiadamy dużego, przestronnego salonu, pozwalającego nam na większą dowolność, bezpiecznym miejscem na narożnik będzie jeden z rogów pokoju. Ustawienie narożnika w kącie to uniwersalne i sprawdzone rozwiązanie, na które możemy pozwolić sobie tak naprawdę w każdym pomieszczeniu.
Preferowane ustawienie narożnika w niewielkim salonie to również umiejscowienie go przy jednej ze ścian, dzięki czemu nie będzie zabierał on cennego miejsca. I w tym przypadku nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na taki układ na większej przestrzeni. Narożnik ustawiony przy ścianie ma także jeszcze jedną zaletę – taki układ sprzyja wydzieleniu stref we wnętrzu, w czym pomaga niejako przecinający przestrzeń, umieszczony w poprzek jeden z boków mebla.
Jakiego ustawienia narożnika unikać natomiast w małym salonie? Kiepskim pomysłem może okazać się ulokowanie go pośrodku pokoju, co stwarza ryzyko zabrania przestrzeni. Tutaj wiele zależy jednak od naszego indywidualnego pomysłu na aranżację tego wnętrza oraz konkretnego metrażu i układu pokoju. Narożnik ustawiony na środku będzie z kolei idealną propozycją w przestronnym, otwartym salonie, którego od razu stanie się sercem.
Jak ustawić narożnik w salonie z aneksem?
Kuchnia otwarta na salon stwarza duże możliwości w zakresie wkomponowania w taką przestrzeń narożnika pokojowego. Należy jednak pamiętać, aby ustawić go w bezpiecznej odległości od płyty grzewczej i piekarnika, a także w miejscu nieutrudniającym dostępu do szafek ani innych mebli. Z reguły w kuchniach otwartych na salon pomiędzy tymi przestrzeniami umieszcza się dodatkowo część jadalną, tworzoną przez stół i krzesła. Część dzienna znajduje się natomiast niejako w głębi.
Narożnik w salonie z aneksem może stanąć, podobnie jak w powyższych przypadkach, w rogu pokoju, przy ścianie, pod oknem, jak i pośrodku, jeśli pozwala na to metraż. Mebel ten świetnie sprawdzi się również do wyznaczania stref. Wystarczy, że ustawisz go tyłem do kuchni i stołu, w poprzek pokoju. Taki układ pozwala w dodatku odciągnąć wzrok od bałaganu na kuchennym blacie lub w zlewie.