Porządek w domu… Wszyscy o nim marzą, jednak niewielu faktycznie potrafi go niestety utrzymać. Jest na to na szczęście pewien sposób, a właściwie to sposoby. Dziś zdradzamy kilka przydatnych wskazówek, które ułatwią Ci zachowanie czystości w domu i sprawią, że sprzątanie stanie się przyjemniejsze, a także wymagane troszkę rzadziej. O czym dokładnie mowa? Jeśli nie przepadasz za częstymi porządkami, ten artykuł jest dla Ciebie!
Po pierwsze: mniej znaczy więcej… czasu wolnego!
Jak utrzymać porządek w domu? To proste – przestać gromadzić rzeczy. Proste w powiedzeniu, praktycznie niemożliwe w wykonaniu. Minimalizm to jednak najlepszy i najprostszy sposób na to, aby utrzymanie porządku w domu stało się o wiele łatwiejsze i mniej czasochłonne.
Minimalizm powinien odnosić się w tym przypadku do wszystkiego. Nie tylko do ogólnej ilości rzeczy w domu, ale i do tych przedmiotów, które z pozoru pełnią w nim ważną funkcję, taką jak funkcja dekoracyjna. Miej na względzie, że wszystkie figurki, posążki, lampy, zdjęcia w ramach i wiele, wiele innych stają się siedliskiem kurzu. Kurzą się nawet kwiaty! Przecieranie tych wszystkich elementów, ich przenoszenie z jednego miejsca na drugie, jest wyjątkowo czasochłonne. Im będzie ich mniej, tym też szybciej uporasz się z odkurzaniem!
Po drugie: ogranicz niektóre tekstylia
Siedliskiem kurzu są również tekstylia. Znowu nie jest to sprawa tak prosta, ponieważ nie sposób ukryć, że to właśnie dzięki nim wnętrza nabierają przytulności, klimatu. Nie da się zatem zrezygnować z nich całkowicie. Pewne z nich można jednak ograniczyć.
W szczególności dywany (zwłaszcza te z długim włosiem), mięsiste, długie zasłony, firanki, obrusy, bieżniki, chodniki. Zamiast wskazanych osłon na okna wybierz przykładowo łatwe w czyszczeniu rolety, takie jak rolety dzień noc. Gdy o zasłonach okiennych mowa – nieszczególnie dobrym wyborem będą również żaluzje, ze względu na liczne i wąskie listewki.
W odniesieniu do tekstyliów, porządki może ułatwić Ci ponadto wybór odpowiedniego obicia zestawu wypoczynkowego. Skóra lub eko-skóra to jedne z łatwiejszych w czyszczeniu materiałów, które nie przyciągają kurzu.
Po trzecie: zwróć uwagę na powierzchnie i struktury
Meble, które się nie kurzą? Podłogi, na których dzień po sprzątaniu nie widać brudu? W pierwszym przypadku będą to głównie minimalistyczne, nowoczesne meble do pokoju o matowej powierzchni. Najlepiej w jasnym lub średnim odcieniu drewna lub matowej, jasnej szarości.
Odradza się wszelkiego rodzaju powierzchnie gładkie i w wysokim połysku (w szczególności meble czarne i białe), doskonale uwidoczniające każdy pyłek i odcisk palca. Dotyczy to zarówno wyposażenia, jak i podłóg.
Jeśli chcesz natomiast, aby Twoja posadzka zachowała swój schludny wygląd przez jak najdłuższy czas, panele z wyraźnym rysunkiem drewna i bogatym usłojeniem będą tu bardzo dobrym wyborem. Podobnie jak kamienne płytki o porowatej powierzchni, czy kolorowe mozaiki.
Po czwarte: kolory też mają znaczenie
W odniesieniu do powyższych, znaczenie mają także kolory. Zarówno ponadczasowa biel, jak i czerń, są kolorami, które niestety uwidaczniają kurz. Biel mocno eksponuje ponadto wszelkiego rodzaju plamy. Barwy, które pozwolą Ci z kolei nieco zamaskować kurz i zabrudzenia, to wspomniane już odcienie (struktury) drewna, umiarkowane brązy, szarości, a także butelkowa zieleń, czy granat w matowej odsłonie.
Po piąte: liczy się regularność
W utrzymaniu porządku w domu bardzo pomaga również regularność. Często brakuje na nią czasu, jednak wypracowanie w sobie pewnych nawyków, naprawdę może pomóc Ci zaoszczędzić na sprzątaniu.
Wystarczy zacząć od prostych czynności, takich jak odstawianie rzeczy na miejsce, ścielenie łóżka o poranku, odwieszanie ubrań do szafy po powrocie do domu, czy wkładanie naczyń do zmywarki zaraz po posiłku.
Poświęcenie kilkunastu minut na drobne porządki każdego dnia sprawi, że szybko dostrzeżesz pierwsze zmiany, chociażby w postaci czystego zlewu i niezastawionego rzeczami blatu w kuchni. Pamiętaj, aby w zakresie sprzątania zawsze dzielić się obowiązkami z pozostałymi domownikami!
Po szóste: zadbaj o odpowiednie miejsce do przechowywania
Jeśli trudno jest ci przejść na minimalizm, zadbaj przynajmniej o to, aby jak najwięcej rzeczy pozostawało schowanych, zabranych z widoku. Bałagan tworzy się często nie tylko od „porozrzucanych” przedmiotów, ale i tych, które z pozoru mają swoje stałe miejsce na komodzie, otwartym regale, czy półce. Wystarczy, że jest ich po prostu nadmiar. Z pewnością doskonałą inwestycją będą pakowne szafy nie tylko na ubrania, dodatkowe zabudowane komody, czy systemy mebli modułowych.