Jak nadać mieszkaniu nowoczesny charakter?

Nowoczesność to lekkość i świeżość. To kompozycje, które ze względu na doskonały balans pomiędzy funkcjonalnością a designem nigdy nie wywołają u nas wrażenia przesytu. Nic więc dziwnego, że jest to styl bardzo pożądany we wnętrzach przez osoby w różnym wieku. Przestrzenie zaaranżowane zgodnie ze współczesnymi trendami zachwycają nie tylko swoim unikatowym wyglądem, ale również praktycznymi rozwiązaniami, stwarzającymi u domowników poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Co zatem zrobić, aby nadać naszemu mieszkaniu nowoczesny charakter?

Przestrzeń do życia

Nowoczesność w aranżacji wnętrz to przede wszystkim duże, przestronne pomieszczenia, zwłaszcza w strefie dziennej, łączącej kuchnię, salon i jadalnię. Jeśli w naszym mieszkaniu nie możemy jednak pozwolić sobie na takie rozwiązanie, warto zadbać o uzyskanie efektu przestrzeni w inny sposób. Możemy wykorzystać do tego zadania m.in. jasne kolory, które optycznie powiększają wnętrza, czy też nowoczesne meble do pokoju o frontach w połysku, tworzące efekt lustra. Poczucie przestronności zwiększy się także, gdy pozostawimy nasze okna odsłonięte, jak i zastosujemy ciekawe, różnorodne oświetlenie punktowe.

Nowoczesne meble do pokoju

Jeśli chcemy odświeżyć nasze wnętrza, tchnąć w nie odrobinę nowoczesności i lekkości, zacznijmy od subtelnej zmiany wyposażenia. Nowoczesne aranżacje nie lubią przepychu oraz zastawiania przestrzeni niepotrzebnymi elementami. To właśnie dlatego w salonie znajdziemy najczęściej jedynie szafkę pod telewizor, komodę oraz zestaw wypoczynkowy, a w części jadalnej duży stół z krzesłami.

Meble nowoczesne bazują na prostych formach, pozbawionych bogatej ornamentyki, czy też ciężkich, profilowanych podstaw. Są minimalistyczne, gładkie i bardzo subtelne. Geometryczne kształty stwarzają wrażenie ładu i porządku, dlatego wykorzystuje się je również w elementach dekoracyjnych i uzupełniających. Przykładem nowoczesnego zestawu do strefy dziennej są meble do pokoju TOLEDO.

Kolory w nowoczesnym mieszkaniu

Za kolor podstawowy, bazowy należy uznać oczywiście niezastąpioną biel, która stwarza ogromne możliwości aranżacyjne. Nie oznacza to jednak, że nowoczesne mieszkanie musi zostać urządzone w całości w tym kolorze. Jeśli zależy nam na bardziej surowym charakterze, połączmy ją z odcieniami szarości, a nawet akcentami grafitu lub czerni. Gdy natomiast dążymy do utrzymania ciepłej, przytulnej atmosfery, sięgnijmy po beże oraz pastele. Stylistyka nowoczesna to jednak znacznie więcej, aniżeli bazowe, stonowane kolory. Jest w niej także miejsce na m.in. głęboki bursztyn, butelkową zieleń, czy też wyrazisty kobalt.

Nowoczesne łączenie faktur

Styl nowoczesny pozwala na dużą dowolność w zakresie dobierania i mieszania faktur. Częstymi i lubianymi połączeniami są drewno z betonem lub drewno z matową bielą, rattanem, wikliną i naturalnymi tkaninami. Mogą być to także dekoracyjne cegiełki, meble wykonane ze szkła lub w połysku, czy marmurowe posadzki. Mimo mnogości faktur, zawsze pozostają one spójne i prezentują się z należytą klasą. Jest to zasługą wyważonej kolorystki stosowanych materiałów, doskonale komponującej się z barwami preferowanymi w nowoczesnych wnętrzach.